سرویس‌های خبری
هنرمندان - محمدعلی بنی اسدی
محمدعلی بنی اسدی

محمدعلی بنی اسدی


(زاده 1334)
محدوده فعالیت :

محمدعلی بنی‌اسدی متولد ۱۳۳۴ در سمنان، نقاش، تصویرگر و کاریکاتوریست ایرانی است. او عضو هیأت علمی دانشکده هنرهای تجسمی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و در رشته‌های طراحی، گرافیک، مجسمه‌سازی و انیمیشن نیز فعالیت دارد. او از اعضای هیأت مؤسس و رئیس هیئت مدیره نخستین دوره انجمن تصویرگران کتاب کودک و نوجوان است. وی در سال ۲۰۱۲ نامزد جایزه هانس کریستیان آندرسن شد.

بنی‌اسدی هم‌اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه و تصویرگری کتاب، به تصویرگری در مجله‌های باران، کیهان بچه‌ها و سروش کودکان و نوجوانان نیز مشغول است. او تاکنون حدود ۸۰ کتاب ویژه کودکان و نوجوانان را تصویرسازی کرده‌است.

بنی اسدی تاکنون بیش از ۸۰ عنوان کتاب ویژه کودکان و نوجوانان تصویرگری کرده‌است که از این میان می‌توان به کتاب‌های بادبادک و کلاغه، خدا با دوستان خود صمیمی ست، قصه‌های شیرین موش و گربه اشاره کرد. او تصویرگری مجله‌هایی مانند باران، کیهان بچه‌ها و سروش کودکان و نوجوانان را انجام داده است و عضویت در هیأت علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران را در کارنامه فعالیت خود دارد. کریم نصر درباره تصویر سازی های این هنرمند می‍گوید: بنی اسدی را سال‌هاست که می‌شناسم. در کیهان بچه ها با او آشنا شدم. بسیاری دیگر را نیز که امروز شناخته شده‌اند، در همان جا دیدم، اما بنی اسدی چیز دیگری بود: پر شور، درگیر و مغرور. حق هم داشت. بسیار می‌خواند و پر کار بود. تصویرگری و نقاشی را خوب می‌فهمید و تحلیل می‌کرد. اما برای من وجهی از نقاشی‌هایش تا مدت‌ها نامکشوف بود. نمی‌دانستم چطور ععناصر بصری‌اش را سازماندهی می‌کند. چیزی در آثارش بود که از محاسبه خارجش می‌کرد، غیر محاسباتی بود. عناصری در کارهایش وارد می‌شوند که نمی‌دانی از کجا آمده‌اند. تا این‌که… تا این‌که به خانه‌اش رفتم. اتاقش انباشته از کتاب، مجله، کاغذ، وسایل نقاشی و خرت و پرت بود و محل حکمرانی او هم جایی وسط همین اشیا. اتاقش به هم ریخته به نظر می‌رسید، اما مطمئن بودم برای یافتن آن‌چه که در میان انبوه اشیا “گم” شده بود لحظه‌ای وقت صرف نمی‌کرد. به سرعت احضارش می‌کرد و به خدمتش می‌گرفت و این درست مثل نقاشی‌هایش بود.

این هنرمند در رشته‌های طراحی، گرافیک، مجسمه‌سازی و انیمیشن نیز فعالیت کرده‌است و در نمایشگاه‌ها و دوسالانه‌های گوناگونی که در خارج و داخل کشور برگزار شده‌اند جوایز بی‌شماری را از آن خود ساخته است. از جمله این جوایز می‌توان به دیپلم افتخار نمایشگاه کاریکاتور بوردیرا ایتالیا(۱۳۶۸)، جایزه ویژه هیئت داوران نمایشگاه کاریکاتور انگلهفرانسه ،(۱۳۶۸)، تندیس هانس کریستین آندرسن از جشنواره روز جهانی کودک (۱۳۸۴)، دیپلم افتخار نخستین نمایشگاه تصویرگران کتاب کودک ایران (۱۳۶۸)، تندیس طلا و دیپلم افتخار سومین نمایشگاه دوسالانه گرافیک ایران (۱۳۷۱)، دیپلم افتخار چهارمین نمایشگاه دوسالانه گرافیک ایران (۱۳۷۳) اشاره کرد.

محمدعلی بنی‌اسدی به پیشنهاد کمیته جوایز شورای کتاب کودک در سال ۱۳۸۹ به عنوان نامزد ایرانی جایزه جهانی انتخاب شد. همچنین وی داوری مسابقات هنری و عضویت در هیئت انتخاب آثار نمایشگاه‌های بسیاری را بر عهده داشته‌است. چهارمین دوره مسابقات فرهنگی و هنری دانشجویان مراکز آموزش عالی فنی و حرفه‌ای در رشته‌های نقاشی و کاریکاتور، مسابقه کاریکاتور آسمان آبی تهران، نهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان در رشته تصویرگری، چهارمین دوسالانه بین‌المللی کاریکاتور تهران از جمله این مسابقات و برنامه‌های هنری هستند که بنی اسدی به عنوان داور در آن‌ها حضور داشته‌است. این هنرمند مدرک مجسمه‌سازی را از هنرستان کمال الملک در سال ۱۳۵۳، مدرک انیمیشن را از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۵۵، کارشناسی هنرهای تجسمی را از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۹ و کارشناسی ارشد تصویرسازی را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۰ اخذ کرده‌است.

کلیه حقوق این سایت برای تجسمی آنلاین محفوظ است
با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 85173
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎TajasomiOnline.ir‎, All rights reserved.
Powered by www.dorweb.ir