سرویس‌های خبری
هنرمندان - حسین خطایی(ختایی)
حسین خطایی(ختایی)

حسین خطایی(ختایی)


(زاده 1286)
محدوده فعالیت :

استاد حسین خطایی(ختایی) فرزند حیدرعلی، از هنرمندان نقاش و مینیاتوریست معاصر اصفهان، در سال ۱۲۸۶ش در یکی از خانواده های روحانی و مذهبی اصفهان پا به عرصة حیات گذاشت.
خطایی از هفت تا پانزده سالگی در مکتب های قدیم به تحصیلات مقدماتی پرداخت و پس از آن زیر نظر هنرمند معروف نقاشی آن زمان استاد حاج میرزا آقا امامی قرار گرفت. خطایی مدت بیست و شش سال در کارگاه امامی به فراگرفتن نقاشی و تذهیب و سوخت مشغول بود تا به مدد ذوق و استعداد و تربیت، استادی شایسته گردد و پس از مرگ استاد مستقلاً شروع به کار کرد و در خانة محقر خود کارگاهی تأسیس کرد.

استاد در رشته های مختلف نقاشی از قبیل مینیاتوری، طلاکوبی، نقره کوبی، تذهیب و زرنگاری، برجسته کاری، انواع نقشه سازی و نقشه کشی مخصوص فرش و بخصوص سوخته کاری و غیره مهارتی تام داشت.

از وی آثار فراوانی به جای مانده که اغلب در موزه های خارج و داخل کشور موجود است. استاد علاوه بر تابلوها و آثار بسیار نفیسی که در زمینة هنر مینیاتور، زرنگاری و سوخت از خود به یادگار گذاشته است، تعمیر و تذهیب و تجلید قرآنی قدیمی به خط کوفی بر پوست آهو را به درخواست برخی از علمای زمان خویش مانند علامه امینی، مؤلف کتاب الغدیر، به انجام رسانید. همچنین طرح « حاجی لک­لک » وی در آمریکا از جمله آثار ارزنده ای بود که برندة جایزه گردید. همچنین تذهیب ضریح مرقد مطهر حضرت ابوالفضل العباس (ع) از اوست.

خطایی مردی وارسته، زحمتکش و بدون تظاهر بود که آثار ارزنده ای را از خود به یادگار گذاشت. از این رو این شخصیّت برجستة هنری در دوران حیاتش آن چنان که شایسته اش بود، مورد تقدیر و قدردانی عموم قرار نگرفت. وی در سالهای پایانی عمر دچار نابینایی شد و دیده اش را در راه زنده نگاه داشتن هنری گذاشت که از دوران تیموریان در کارنامة هنری ایران زمین ثبت شده بود.
سرانجام این استاد در روز پنج شنبه سوم رمضان ۱۳۹۵ق فوت و در صحن تکیة فاضل سراب به خاک سپرده شد.


کلیه حقوق این سایت برای تجسمی آنلاین محفوظ است
با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره 85173
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎TajasomiOnline.ir‎, All rights reserved.
Powered by www.dorweb.ir